Top



2
0
1
3

S
H
O
W
C
A
S
E

S
E
R
I
E
S
2013 Bauer Showcase Series Sept 6-8, Prospera Centre, Chilliwack
BCHL Teams GP W L T OTL PTs OTW GF GA
Alberni Valley Bulldogs 2 0 2 0 0 0 0 6 12
Chilliwack Chiefs 2 0 1 1 0 1 0 2 7
Coquitlam Express 2 1 1 0 0 2 0 11 9
Cowichan Valley Capitals 2 1 1 0 0 2 0 6 9
Langley Rivermen 2 2 0 0 0 4 1 5 3
Merritt Centennials 2 1 1 0 0 2 0 5 3
Naniamo Clippers 2 2 0 0 0 4 0 9 6
Penticton Vees 2 2 0 0 0 4 0 5 3
Powell River Kings 2 2 0 0 0 4 0 11 2
Prince George Spruce Kings 2 0 2 0 0 0 0 4 7
Salmon Arm Silverbacks 2 0 1 0 1 1 0 5 10
Surrey Eagles 2 1 1 0 0 2 0 6 7
Trail Smoke Eaters 2 1 0 0 1 3 0 9 6
Vernon Vipers 2 1 0 1 0 3 0 8 4
Victoria Grizzlies 2 1 1 0 0 2 1 6 6
West Kelowna Warriors 2 0 2 0 0 0 0 5 9
Points garned during the "Showcase Series" will be awarded towards the "Regular Season Standings".

Top



2
0
1
3

2
0
1
4

R
E
G
U
L
A
R

S
E
A
S
O
N

2
0
1
3

2
0
1
4

R
E
G
U
L
A
R

S
E
A
S
O
N

2
0
1
3

2
0
1
4
2013-2014 British Columbia Hockey League Regular Season Games
Interior Division Teams GP W L T OTL PTs OTW GF GA % RK
Penticton Vees 58 36 16 2 4 78 3 199 137 .672 3
West Kelowna Warriors 58 35 15 3 5 78 2 225 173 .672 5
Vernon Vipers 58 30 18 4 6 70 5 187 175 .603 7
Merritt Centennials 58 31 22 4 1 67 7 184 165 .578 8
Salmon Arm Silverbacks 58 25 24 1 8 59 3 177 184 .509 10
Trail Smoke Eaters 58 10 42 2 4 26 1 151 174 .224 16
Island Division Teams GP W L T OTL PTs OTW GF GA % RK
Victoria Grizzlies 58 37 15 3 3 80 5 212 163 .690 2
Powell River Kings 58 36 16 2 4 78 6 201 156 .672 4
Naniamo Clippers 58 27 28 1 2 57 4 176 172 .491 11
Alberni Valley Bulldogs 58 21 28 2 7 51 1 169 201 .440 13
Cowichan Valley Capitals 58 22 30 2 4 50 3 165 201 .431 14
Mainland Division Teams GP W L T OTL PTs OTW GF GA % RK
Langley Rivermen 58 37 13 3 5 82 10 200 155 .707 1
Prince George Spruce Kings 58 32 20 4 2 70 6 192 158 .603 6
Coquitlam Express 58 27 26 2 3 59 3 226 226 .509 9
Surrey Eagles 58 25 30 1 2 53 4 201 232 .457 12
Chilliwack Chiefs 58 14 37 2 5 35 2 197 285 .302 15

The following tiebreakers are applied in order to determine the standings when two teams have an even number of points: Most wins; most points acquired in games played between tied teams; superior goal differential from games played between tied teams; superior goal differential from overall games played. The top-four teams in each of the three divisions will qualify for the playoffs, which are all a best-of-seven series and begin March 4.

Wednesday, March 6, 2014 - Submitted by BCHL Media

The British Columbia Hockey League is pleased to announce its all-stars for the 2013-14 season. The winners were chosen from a survey of BCHL coaches and broadcasters. The BCHL all-star game was done away with after the 2009-10 campaign; the league is recognizing its all-stars this season with all-BCHL first team, second team and all-rookie squads. This year, all three divisions are represented by all-stars with players coming from 11 of the league's 16 teams.

BCHL Award Winners:

Top

The votes are in and the BCHL is announcing the league award winners for the 2013-14 season. With the three-division alignment the league is in this season, there was one winner chosen per award league-wide as opposed to one from each conference as in previous seasons. The winners were chosen after a poll of the league's head coaches and play-by-play broadcasters.

Vern Dye Memorial Trophy - Most Valuable Player
Landon Smith, forward, Salmon Arm SilverBacks

Bruce Allison Memorial Trophy - Rookie of the Year
Danton Heinen, forward, Surrey Eagles

Best Defenceman Award
Brett Beauvais, Penticton Vees

Bob Fenton Trophy - Most Sportsmanlike Player
Danton Heinen, forward, Surrey Eagles

Joe Tennant Memorial Trophy - Coach of the Year
Bobby Henderson, Langley Rivermen

Non-voting awards:

Brett Hull Trophy - BCHL Top Scorer
Landon Smith, Salmon Arm SilverBacks (43 G, 40 A, 83 points)
Myles Fitzgerald, Victoria Grizzlies (27 G, 56 A, 83 points)

Goaltending Award (Lowest goals-against average of goalies with 1,000+ minutes played)
Jeff Smith, Powell River Kings - 2.25 GAA

Wally Forslund Award - Top Goaltending Tandem (best combined goals-against average)
Olivier Mantha and Hunter Miska, Penticton Vees - 2.27 GAA combined

BCHL All-Star Teams

Top

First-Team All-Stars
F - Landon Smith, Salmon Arm SilverBacks F - Brad McClure, Penticton Vees
F - Myles Fitzgerald, Victoria Grizzlies D - Brett Beauvais, Penticton Vees
D - Marc Biega, Coquitlam Express G - Jayson Argue, Nanaimo Clippers

Second-Team All-Stars
F - Gerry Fitzgerald, Victoria Grizzlies F - David Pope, West Kelowna Warriors
F - Adam Rockwood, Coquitlam Express D - Christian Weidauer, Prince George Spruce Kings
D - Carter Cochrane, Chilliwack Chiefs G - Hunter Miska, Penticton Vees

All-Rookie Team
F - Danton Heinen, Surrey Eagles F - Jarid Lukosevicius, Powell River Kings
F - Liam Blackburn, West Kelowna Warriors D - Carter Cochrane, Chilliwack Chiefs
D - Alexandre Coulombe, Penticton Vees G - Devin Kero, Merritt Centennials

PLAYOFF FORMAT:

Top

Round 1 will match-up the teams seeded as follows, No. 1 versus No. 4 and No. 2 versus No. 3 in each division.

Round 2 will see the winners of Round 1 meet in the division finals.

Round 3 will see the winners of Round 2 each hosting two home games against the other two clubs in a round-robin series. After the completion of those, one club is eliminated based on wins and losses. In the event teams are tied after the six round-robin games, a tie-breaker game will be played with the winner going to the Finals, the loser eliminated. Tie-breaker rules for the round-robin are the same as those used in the BCHL regular-season standings.

Round 4 will see the two remaining teams, of Round 3, go head to head in the Fred Page Cup Final.

Top




D
I
V
I
S
0
N

S
E
M
I
F
I
N
A
L
S


D
I
V
I
S
0
N

S
E
M
I
F
I
N
A
L
S

D
I
V
I
S
0
N

S
E
M
I
F
I
N
A
L
S





D
I
V
I
S
I
O
N

F
I
N
A
L
S


D
I
V
I
S
I
O
N

F
I
N
A
L
S


L
E
A
G
U
E

S
E
M
I
F
I
N
A
L
S


B
C
H
L

F
I
N
A
L
S



2
0
1
4

W
E
S
T
E
R
N

C
A
N
A
D
A

C
U
P

2
0
1
4



2
0
1
4


R
O
Y
A
L


B
A
N
K

C
U
P


2
0
1
4
2014 British Columbia Hockey League Playoffs
ROUND 1 - DIVISION SEMIFINALS
Interior Division

Top

Interior "A" - Penticton Vees (3 vs 8) Merritt Centenials GF GA OT
Game 1: Tuesday March 4 7pm - MC @ Penticton 8 0 -
Game 2: Wednesday March 5 7pm - MC @ Penticton 6 3 -
Game 3: Friday March 7 730pm - Penticton @ MC 5 4 1
Game 4: Saturday March 8 730pm - Penticton @ MC 4 3 -
Interior "B" - West Kelowna Warriors (5 vs 7) Vernon Vipers GF GA OT
Game 1: Tuesday March 4 7pm - VV @ West Kelowna 5 1 -
Game 2: Wednesday March 5 7pm - Vernon @ WKW 4 1 -
Game 3: Friday March 7 7pm - WKW @ Vernon 6 4 -
Game 4: Saturday March 8 7pm - WKW @ Vernon 3 1 -
Game 5: Day Date - VV @ West Kelowna 4 1 -
Game 6: Tuesday March 11 7pm - WKW @ Vernon 5 0 -
Island Division

Top

Island "A" - Victoria Grizzlies (2 vs 13) Alberni Valley Bulldogs GF GA OT
Game 1: Tuesday March 4 715pm - AVB @ Victoria 3 0 -
Game 2: Wednesday March 5 715pm - Alberni Valley @ VG 6 3 -
Game 3: Friday March 7 7pm - VG @ Alberni Valley 4 0 -
Game 4: Saturday March 8 7pm - VG @ Alberni Valley 3 1 -
Game 5: Monday March 10 715pm - AVB @ Victoria 9 2 -
Game 6: Tuesday March 11 7pm - Victoria @ AVB 3 1 -
Game 7: Wednesday March 12 715pm - Alberni Valley @ Victoria 5 4 2
Island "B" - Powell River Kings (4 vs 11) Nanaimo Clippers GF GA OT
Game 1: Tuesday March 4 7pm - NC @ Powell River 3 2 -
Game 2: Wednesday March 5 630pm - NC @ Powell River 3 1 -
Game 3: Friday March 7 7pm - PRK @ Naniamo 5 1 -
Game 4: Saturday March 8 7pm - Powell River @ NC 3 2 -
Game 5: Monday March 10 7pm - NC @ Powell River 5 3 -
Mainland Division

Top

Mainland "A" - Langley Rivermen (1 vs 12) Surrey Eagles GF GA OT
Game 1: Tuesday March 4 715pm - SE @ Langley 4 2 -
Game 2: Wednesday March 5 715pm - Surrey @ LR 4 3 -
Game 3: Friday March 7 7pm - Langley @ SE 6 3 -
Game 4: Saturday March 8 7pm - LR @ Surrey 7 5 -
Game 5: Monday March 10 715pm - SE @ Langley 3 0 -
Game 6: Tuesday March 11 7pm - Langley @ SE 6 1 -
Mainland "B" - Prince George Spruce Kings (6 vs 9) Coquitlam Express GF GA OT
Game 1: Tuesday March 4 7pm - CE @ Prince George 3 2 -
Game 2: Wednesday March 5 7pm - Coquitlam @ PGSK 3 2 -
Game 3: Friday March 7 7pm - PGSK @ Coquitlam 2 0 -
Game 4: Saturday March 8 7pm - PGSK @ Coquitlam 6 3 -
Game 5: Monday March 10 7pm - CE @ Prince George 3 2 2
Game 6: Tuesday March 11 7pm - Coquitlam @ PG 2 1 -

Top

ROUND 2 - DIVISION FINALS
Interior Division

Top

Interior Final - Penticton Vees (3 vs 7) Vernon Vipers GF GA OT
Game 1: Friday March 14 7pm - Vernon @ PV 4 3 -
Game 2: Saturday March 15 6pm - VV @ Penticton 5 3 -
Game 3: Monday March 17 7pm - Penticton @ VV 4 3 -
Game 4: Tuesday March 18 7pm - PV @ Vernon 5 2 -
Game 5: Thursday March 20 7pm - Vernon @ PV 3 2 -
Game 6: Friday March 21 7pm - Penticton @ VV 2 0 -
Game 7: Saturday March 22 6pm - Vernon @ PV 4 3 1
Island Division

Top

Island Final - Victoria Grizzlies (2 vs 4) Powell River Kings GF GA OT
Game 1: Friday March 14 715pm - PRK @ Victoria 4 1 -
Game 2: Saturday March 15 715pm - PRK @ Victoria 5 0 -
Game 3: Monday March 17 7pm - VG @ Powell River 4 2 -
Game 4: Tuesday March 18 7pm - VG @ Powell River 8 3 -
Game 5: Thursday March 20 715pm - PRK @ Victoria 3 0 -
Game 6: Friday March 21 7pm - Victoria @ PR 4 2 -
Mainland Division

Top

Mainland Final - Langley Rivermen (1 vs 9) Coquitlam Express GF GA OT
Game 1: Friday March 14 715pm - Coquitlam @ LR 4 2 -
Game 2: Saturday March 15 715pm - Coquitlam @ LR 2 1 -
Game 3: Monday March 17 7pm - Langley @ CE 5 0 -
Game 4: Tuesday March 18 7pm - LR @ Coquitlam 5 3 -
Game 5: Thursday March 20 715pm - CE @ Langley 5 2 -
Game 6: Friday March 21 7pm - LR @ Coquitlam 5 3 -

Top

ROUND 3 - LEAGUE SEMIFINALS - ROUND-ROBIN
Two "Home" games for each team, starts March 28 GF GA OT
Game 1: Friday March 28 715pm - Interior @ Island 5 4 -
Game 2: Sunday March 30 5pm - Mainland @ Interior 6 1 -
Game 3: Tuesday April 1 7pm - Island @ Mainland 6 3 -
Game 4: Thursday April 3 715pm - Mainland @ Island 4 3 3
Game 5: Saturday April 5 7pm - Island @ Interior If Needed - - -
Game 6: Monday April 7 7pm - Interior @ Mainland -If Needed - - -
Top two teams move on to Fred Page Cup league final W L RK
Island - Victoria Grizzlies #1 Seed 0 3 3
Interior - Vernon Vipers #2 Seed 2 0 1
Mainland - Coquitlam Express #3 Seed 1 1 2
Tie-Breaker Game If Needed - Wednesday April 9 GF GA OT
Teams TBA - - -
FRED PAGE CUP

Top

ROUND 4 - LEAGUE CHAMPIONSHIP FINAL
Vernon Vipers vs Coquitlam Express GF GA OT
Game 1: Friday April 11 7pm - Coquitlam @ VV 6 4 -
Game 2: Saturday April 12 7pm - Coquitlam @ VV 4 3 1
Game 3: Monday April 14 7pm - VV @ Coquitlam 3 2 1
Game 4: Tuesday April 15 7pm - VV @ Coquitlam 4 3 -
Western Canada CUP

Top

2014 Western Canada Cup - April 26 May 4 - Dauphin, Manitoba
Round Robin GF GA OT
Game 1: Saturday April 26 2pm SJHL @ MHJL 3 1 -
Game 2: Saturday April 26 7pm AJHL @ HOST 4 2 -
Game 3: Sunday April 27 2pm BCHL @ AJHL 3 1 -
Game 4: Sunday April 27 7pm HOST @ SJHL 8 6 -
Game 5: Monday April 28 7pm MJHL @ BCHL 2 1 -
Game 6: Tuesday April 29 2pm SJHL @ AJHL 3 2 1
Game 7: Tuesday April 29 7pm MJHL @ HOST 4 3 1
Game 8: Wednesday April 30 7pm BCHL @ SJHL 4 1 -
Game 9: Thursday May 1 2pm AJHL @ MJHL 5 3 -
Game 10: Thursday May 1 7pm HOST @ BCHL 5 3 -
Participating Teams W L RK
Host - Dauphin Kings (Manitoba Junior Hockey League) 2 2 1
Coquitlam Express (British Columbia Hockey League) 2 2 4
Spruce Grove Saints (Alberta Junior Hockey League) 2 2 3
Yorkton Terriers (Saskatchewan Junior Hockey League) 2 2 2
Winnipeg Blues (Manitoba Junior Hockey League) 1 3 5
WCC - RBC Berth #2 Semi-Final 4th @ 3rd GF GA OT
Game 11: Saturday May 3 2pm BCHL @ AJHL 5 3 -
WCC Championship & RBC Berth West#1 2nd @ 1st GF GA OT
Game 12: Saturday May 3 7pm SJHL @ HOST 5 4 -
WCC - RBC Berth West#2 Final Winner Game 11 vs Loser Game 12 GF GA OT
Game 13: Sunday May 4 4pm AJHL @ Host 5 4 -
ROYAL BANK CUP

Top

2014 NATIONAL CHAMPIONSHIP - May 10-18 - Vernon, British Columbia
Round Robin GF GA OT
Game 1: Saturday May 10 2pm West#2 vs Central 2 1 -
Game 2: Saturday May 10 7pm Host vs East 3 2 -
Game 3: Sunday May 11 2pm West#1 vs Central 5 1 -
Game 4: Sunday May 11 7pm East vs West#2 4 3 1
Game 5: Monday May 12 7pm West#1 vs Host 6 4 -
Game 6: Tuesday May 13 2pm Central vs East 4 2 -
Game 7: Tuesday May 13 7pm Host vs West#2 5 2 -
Game 8: Wednesday May 14 2pm East vs West#1 3 1 -
Game 9: Thursday May 15 2pm West#2 vs West#1 2 1 1
Game 10: Thursday May 15 7pm Central vs Host 3 2 1
Participating Teams W L RK
Host - Vernon Vipers (BCHL) 2 2 2
West#1 - WCC#1 - Yorkton Terriers (SJHL) 2 2 3
West#2 - WCC#2 - Dauphin Kings (MJHL) 3 1 1
Central - Toronto Lakeshore Patriots (OJHL) 1 3 DNQ
East - Carleton Place Canadians (CCHL) 2 2 4
First place team choses which semi final time slot they will play in.
RBC Semi-Finals GF GA OT
Game 11: Saturday May 17 2pm Host vs West#1 6 3 -
Game 12: Saturday May 17 6pm West#2 vs East 5 3 -
RBC Final GF GA OT
Game 13: Sunday May 18 (430pm) West#1 vs East 4 3 1

Top